NZEF NZAOC Conductors 1916 to 1920

20171229_171818-224606766.jpg

Warrant Officer Class One, Conductor Badge 1915-1918. Robert McKie Collection

The Honourable and Ancient Appointment of Conductor has origins dating back to 1327 where they are mentioned in the Statute of Westminister as the men whose job it was to conduct soldiers to places of assembly.  The “Conductor of Ordnance” is also mentioned in the records of the siege of Boulogne in 1544. Surviving as an appointment directly related to the handling of stores in the British army until the late 19th century, the appointment was formalised by Royal Warrant on 11 January 1879 which established conductors of supplies (in the Army Service Corps) and conductors of stores (in the Ordnance Stores Branch) as warrant officers, ranking above all non-commissioned officers.

The need for a New Zealand Ordnance Corps had been discussed since the turn of the century so when war came in 1914 New Zealand was without an Ordnance Corps. Once the lead elements of the NZEF disembarked and established itself in Egypt, a New Zealand Ordnance Organisation was hastily created from scratch. Growing from the New Zealand DADOS staff the embryotic New Zealand Army Ordnance Corps (NZAOC) was created as an NZEF unit during 1915 and was formally established as a unit of the NZEF establishment in January 1916.

Following the British model, the NZAOC included Warrant Officers Class One appointed as Conductors and Sub-Conductors as part of its organisational structure. Drawn from across the units of the NZEF and with an average age of 23, many of the men who were NZAOC Conductors had seen service at Gallipoli during the Dardanelles Campaign. Learning the hard lessons because of the administrative failures during that campaign, there is little doubt that these men understood the importance of their appointments in assuring that Ordnance stores were sourced and pushed directly forward to the frontline troops of the NZ Divison.

The wide recognition in many historical sources that the New Zealand division was one of the best organised, trained and equipped Divisions in the British Army during the war in Europe is in part due to the contribution of the NZAOC and its conductors, with at least 4 four Conductors awarded Meterous Service Medals for their work.

 

20171229_111056-224606766.jpg

Warrant Officer Class One, Sub-Conductor Badge. 1915-1919 Robert McKie Collection

 

William Coltman

ColtmanWH

12/1025 Acting Sub-Conductor William Hall Densby Coltman, NZAOC. Auckland Weekly News/Public Domain

The first New Zealander to hold a Conductor appointment was Company Sergeant Major William Coltman. Enlisting into the Auckland Infantry Regiments in Sept 1914, Coltman served in the Dardanelles where he was injured. Transferring into the NZAOC in February 1916 as a Company Sergeant Major with the appointment of Acting Sub-Conductor. Coltman remained in this role with the NZAOC until March 1917 when he was commisioned as a 2nd Lieutenant and spent the rest of the war as an Infantry Quartermaster officer in the New Zealand Machine Gun Corps.

Charles Gossage

20171005_164430Charles Gossage enlisted in the Otago Mounted Rifles in September 1914. Serving in the Dardanelles, Gossage transferred into the NZAOC in February 1916. On the 24th of July 1916 with the rank of Company Sergeant Major,  Gossage was promoted to Warrant Officer Class 1 with the Appointment of Conductor.  Gossage would hold this appointment until the 24th of Jan 1917 when he was commisioned as a Lieutenant. Gossage would remain on the New Zealand Division DADOS staff, finishing the war as a Major and NZ Div DADOS. Awarded the OBE, Gossage would continue to serve in the Home Service NZAOC as an Accounting Officer until December 1922.

Arthur Gilmore

Arthur Gilmore enlisted in the Auckland Infantry Regiment in September 1914. Serving as part of the DADOS Staff at Gallipoli. Gilmore was formally placed on the strength of the NZAOC on the 8th of April 1916.  In Dec 1916 Sergeant Arthur Gilmore was promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor. Gilmore would remain as a Conductor in the NZEF until Feb 1919 when he was commissioned as a 2nd Lieutenant. For his services as a Conductor, he was awarded the MSM.

Walter Geard

Mulheim 2

Lieutenant Geard, NZAOC

Walter Geard enlisted in the Auckland Infantry Regiment in August 1914. Seeing Service in the Dardanelles. Staff Sergeant Geard was attached to theNew Zealand Mounted Brigade Headquarters for Ordnance duties where he was promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor on 1 Jan 1917. Geard’s tenure as a Conductor was short as he was commissioned as a 2nd Lieutenant on 20 June 1917. Transferred from Egypt to France, Geard spent the rest of the war on the staff of the NZ Division DADOS, demobilising as a Lieutenant in 1919.

William Simmons

 William Henchcliffe Simmons was a railway clerk who enlisted in D Battery of the New Zealand Field Artillery in August 1914. Seven days later Quartermaster Sergeant Simmons embarked as part of the NZEF Samoa Advance Force. Returning to New Zealand in March 1915, Quartermaster Sergeant Simmons was transferred into the 1st Battalion of the New Zealand Rifle Brigade which was then training a Trentham Camp. In October 1915 Quartermaster Sergeant Simmons deployed with the  1st Battalion of the New Zealand Rifle Brigade to Egypt. Disembarking in Egypt in November 1915 Quartermaster Sergeant Simmons was attached to Brigade Headquarters as with acting rank of Warrant Officer as the clerk NZAOC.  Transferring into the NZAOC on the 26th of February 1916 with the rank of Company Sergent Major. Promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor on the 1st of January 1917. Simmons tenure as a Conductor was short as he was promoted to 2nd Lieutenant in June 1917. Simmions remained in the NZAOC filling various staff roles in France and England for the duration of the war, finally being appointed Honorary Capitan in Feb 1920 when he was appointed as the Officer in Charge of NZ Ordnance in England, a post he held until October 1920 when he was demobilised. For his services as a Conductor, Simmons was awarded the MSM.

Clarance Seay

seay

6/3459 Warrant Officer Class 1 (Conductor) Clarence Adrian Seay, MSM. NZAOC Archives New Zealand/Public Domain

Clarance Seay was a farm cadet who enlisted in C Company on the 8th Reinforcements on the 20th of August 1915. Arriving at the New Zealand Base depot in Egypt in November 1915, Seay was transferred into the NZAOC in February 1916. With the pending promotion of Conductor Simmons, Sergeant Seay was promoted to Temporary Warrant Officer Class 1 with the appointment of acting Sub-Conductor on the 23 Mar 1917. Attaining substantive rank as a Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor on 28 April 1917. Seay was promoted to full Conductor on the 22nd of September 1917. Seay remained with the NZ Division for the remainder of the war. In May 1918 Seay suffered a personal loss when his younger brother Gordon Seay, was killed in action. Sadly died of Influenza on the 20th of February 1919 in Cologne, Germany. Intered in the Commonwealth War Cemetery in Cologne. Based on his performance Seay was awarded the MSM

“For long and valuable service. This NCO has done continuous good work and has performed his duties in a most excellent manner. As Senior Warrant Officer, with the New Zealand Ordnance Department, his work has been of a most arduous character and has frequently involved him in situations which have called for a display of energy and initiative. In an advance the necessity of clean clothing and socks etc., for the fighting troops is sometimes very acute. Conductor Seay on his energy and ability has at times been of \the greatest assistance to the DADOS in administrating a very important branch of the service.”

 

Walter Smiley

Enlisting into the Canterbury Infantry Regiment in August 1914. Injured in the Dardanelles, Smiley was evacuated to Malta, then England returning to ANZAC Cove on the 7th of December 1915,, where he was transferred into the NZAOC and attached to the Canterbury Battalion. Sergeant Walter Smiley was promoted to Temporary Warrant Officer Class 1 with the appointment of acting Sub-Conductor on the 23 April 1917.  Gaining Substantive rank as a Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor on the 20th of December 1917. Smiley would carry out his role as a Conductor first in France,  then England from October 1918 until he was demobilised in October 1919.

Frank Hutton

Frank Hutton enlisted in the Otago Infantry Regiment in August 1914. After service in the Dardanelles, Hutton was promoted to Sergeant and transferred to the NZAOC on the 1st of December 1915. Sergeant Frank Hutton was promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor on the 1st of December 1917. Remaining with the NZ Divison for the remainder of the war, Hutton was demobilised in September 1919.
Hutton was re-enlisted into the NZAOC as a Lance Corporal on the 14th of December 1942 as an Ammunition Examiner in the Inspecting Ordnance Officer Group in the Northen Military district based at Ngaruawahia. Hutton was discharged from the RNZAOC on the 6th of June 1948 when he was 69 years of age.

Edward Little

Enlisting in the 5th Wellington Regiment on the 9th of August 1914, Little was transferred into the Otago Infantry Battalion on the 23rd of March 1915. Injured in the buttocks and shoulder in the Dardanelles after a recovery period Little was transferred into the NZAOC on the 17th of February 1916, moving with he NZ Divison to France. On the 15th of April 1917, Sergeant Edward Little was promoted to the rank of Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor. promoted to the rank of Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor on the 31st of August 1918.  Transferred to the Middle East in October 1918, Conductor Little spent the remainder of the war attached to the New Zealand Mounted Rifles Brigade Headquarters and was demobilised in October 1919.

John O’Brien

Private John O’Brien left New Zealand with the 6th Reinforcements on the 14th of August 1915. After service in the Dardanelles, O’Brien was transferred into the NZAOC in February 1916. Serving in France for 2 years O’Brien was transferred to London Headquarters in March 1918 as the Chief Clerk. Staff Sergeant John O’Brien was Promoted to Temporary Warrant Officer Class 1 with the Appointment of Acting Sub-Conductor on the 18 October 1918.  Gaining Substantive rank as a Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor on the 25th of November 1918. O’Brien was appointed as a Conductor on the 1st of Feb 1919. O’Brien was awarded the MSM and was the senior Warrant Officer NZAOC EF when he was demobilised in March 1920. His final duties included the indenting of new equipment for two divisions and a Mounted brigade that would equip the New Zealand Army until the late 1930’s.

Edwin Green

GreenES

8/1484 Sub Conductor Edwin Stanley Green, NZAOC. Auckland Weekly News/Public Domain

Enlisting into the Otago Infantry Regiment in December 1915, Green served in the Dardanelles where he was wounded. Transfering into the NZAOD in December 1916 Staff Sergeant Edwin Green was Promoted to Temporary Warrant Officer Class 1 with the Appointment of Acting Sub-Conductor on the 20 October 1918.  Gaining Substantive rank as a Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor on the 26th of November 1918. Green was demobilised in Dec 1919.

Charles Slattery

A member of the Royal New Zealand Artillery since February 1898, Slattery was transferred into the New Zealand Permanent Staff as a Quartermaster Sergeant for the Wellington Railway Battalion on the 7th of October 1913. Joining the 2nd Battalion of the Wellington regiment in November 1918 and was then transferred to the NZAOC on the 6th of January 1919 and promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Conductor. Sadly Slattery died of Influenza on the 25th of February 1919 in Cologne, Germany. Intered in the Commonwealth War Cemetery in Cologne.

Harold Hill

Enlisting into the Wellington Infantry Regiment in February 1915, Hill would see service in the Dardanelles before transferring into the NZAOC in February 1916. Promoted to Corporal in April 1916 and then Sergeant in September 1916. Sergeant Hill was promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Sub-Conductor on the 21st of Feb 1919. Hill was demobilised in October 1919.

Arthur Richardson

Originally enlisting in the Royal New Zealand Artillery in 1913. Serving with the NZEF from June 1917 to August 1919, Sergeant Artcifer Richardson was temporarily transferred from the New Zealand Artillery into the NZAOC in Feb 1918. Promoted to Temporary Warrant Officer Class 1 with the appointment of Acting Sub-Conductor on the 3rd of Feb 1919. Richardson was demobilised from the NZEF on the 13th of Feb 1919 and returned to service with the Royal New Zealand Artillery. In 1928 Richardson was Transferred back into the NZAOC counting to serve until the creation of the New Zealand Electrical and Mechanical Engineers, retiring in 1951.

Hubert Wilson

Enlisting into the New Zealand Field Artillery in August 1914, Wilson was wounded in the thigh whilst serving in the Dardanelles. Remaining with the Artillery for several years Staff Sergeant Wilson Transferred into the NZAOC in October 1918.  Promoted to Warrant Officer Class 1 with the appointment of Acting Sub-Conductor on the 3rd of March 1919. Wilson was demobilised from the NZEF in May 1920. For his actions prior to joining the NZAOC Wilson was awarded the Military Medal.
Copyright © Robert McKie 2018
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s